Uczestnik SGP - Martin Vaculik

Uczestnicy Speedway Grand Prix - Martin Vaculik

Pora na swego rodzaju rodzynka w naszym zestawieniu. Chodzi  o Martina Vaculika, czyli jedynego reprezentanta Słowacji w cyklu Speedway Grand Prix. Zawodnik gorzowskiej Stali jest już dobrze znany kibicom na świecie, lecz postaramy się przybliżyć jego sylwetkę tym, którzy jeszcze przesympatycznego żużlowca nie znają!

Martin urodził się w Żarnowicy, czyli najlepszym możliwym dla siebie miejscu. Najprawdopodobniej dzięki temu możemy cieszyć oko występami Słowaka. W tej niewielkiej miejscowości mieści się bowiem jedyny czynny tor żużlowy w kraju! Siedzibę również tam ma Speedway Club Żarnovica, którego Vaculik jest wychowankiem. 

Kariera Martina rozpoczyna się od razu w naszym kraju. We wczesnych latach reprezentował on głównie drugoligowe zespoły jak KSM Krosno czy Stal Rzeszów. W 2009 roku przeniósł się do Wybrzeża Gdańsk i w tym samym sezonie zdobył swój jedyny medal mistrzostw świata juniorów za trzecie miejsce! Kariera jego nabierała coraz większego tempa, a sam zawodnik występował już regularnie na poziomie Ekstraligi w zespołach z Torunia, ZIelonej Góry czy Gorzowa Wielkopolskiego!

Przygodę z Grand Prix Martin rozpoczął wręcz fenomenalnie. Podczas turnieju w Gorzowie w 2012 miał być tylko zawodnikiem rezerwowym, lecz ze względu na absencje jednego z uczestników pojechał w zawodach i wygrał je. Po tym epizodzie pojechał kilka kolejnych rund dzięki czemu na koniec uzyskał jedenaste miejsce w klasyfikacji generalnej. Od 2013 roku jest stałym uczestnikiem Mistrzostw, a najbliżej medalu był w sezonie 2019, w którym zajął piątą lokatę!