Żużel – Nowy system rozgrywkowy!

Po zmianach w nazewnictwie dwóch zawodowych lig żużlowych w Polsce, nowelizacji doczekał się także występujących w nich system rozgrywek. W 2025 czeka nas istna rewolucja w tej materii.

Dotychczas w dwóch najlepszych ligach w Polsce obowiązywał system, który zakładał play-off z udziałem sześciu drużyn. Trzej zwycięzcy premiowani byli do dalszej fazy, a jako czwarta ekipa dołączał tak zwany lucky loser, czyli drużyna z najlepszym bilansem dużych punktów i małych po dwumeczu ćwierćfinałowym. W 2. Lidze Żużlowej uczestników było nieco mniej, ale wszystko to powiązane było z ilością ekip startujących w rozgrywkach.

W roku 2025 jednak czeka nas sporo zmian w PGE Ekstralidze oraz Speedway 2. Ekstralidze. Przede wszystkim do fazy play-off ponownie dostają się tylko cztery najlepsze ekipy, ale co warto podkreślić dla reszty sezon nie kończy się po rundzie zasadniczej. Po niej nastąpi część play-down, czyli kontynuacja, w której ekipy z miejsc 5-8 zawalczą o utrzymanie w danej klasie. Warto przy tym zaznaczyć, że powrócą dobrze znane baraże, a w nich zmierzy się siódma ekipa PGE Ekstraligi z drugą ze Speedway 2. Ekstraligi. Na ten moment nie planowane są baraże na zapleczu Elity.

Wszystkie zmiany te spowodują, że w sezonie w dwóch zawodowych ligach w Polsce odjedziemy aż 140 meczy, a każdy będzie miał swoją sporą wagę w kontekście dalszej walki. O zmianach parę słów powiedział sternik PGE Ekstraligi – W związku z przejęciem zarządzania Speedway 2. Ekstraligą stworzyliśmy własny, autorski system rozgrywek i jest to swego rodzaju nowe otwarcie, które przede wszystkim zakłada to, że między ligami zawodowymi może zachodzić rotacja co najmniej jednej, a maksymalnie dwóch drużyn w każdym sezonie rozgrywkowym. To gwarantują baraże. Kiedy jeden podmiot zarządza kalendarzem rozgrywek, łatwiej jest usystematyzować logiczną całość funkcjonowania systemu dwóch lig, czyli przede wszystkim, sprowadzić finał Speedway 2. Ekstraligi również do żużlowego święta, w którym przegrany zmierzy się z przedostatnim zespołem PGE Ekstraligi. Wydłużamy sezon żużlowy w Polsce o dwumecz „międzyligowy”, który oceniam już teraz jako zapowiadający się bardzo atrakcyjnie. Mało tego, wydłużamy też sezon dla drużyn z pozycji numer 7 i 8 w PGE Ekstralidze, co niejednokrotnie było przedmiotem życzeń kibiców, aby rozgrywki w dolnej części tabeli nie kończyły się zbyt szybko. Wróciliśmy do meczów barażowych, ale na nieco innych zasadach wyłaniania ich uczestników i uważamy, że połączenie tego z play-off oraz tzw. play-down na nowych zasadach, da nam więcej emocji w obu klasach rozgrywkowych, a przede wszystkim wyrównane rozgrywki w dwóch grupach każdej z lig, a więc 1-4 i 5-8 – zaznaczył Wojciech Stępniewski w rozmowie ze speedwayekstraliga.pl

Działacz wytłumaczył także, czemu nie ma planów powiększenia Ekstraligi do 10 ekip, o czym było głośno pewien czas temu – Analizując sezon 2023 wiemy, że w PGE Ekstralidze średnio za jeden punkt kluby płacą zawodnikom 8000 zł. W sezonie mamy 70 meczów, do zdobycia jest 7000 punktów w całych rozgrywkach, bo zakładamy, że do 90 punktów puli meczowej dochodzi średnio jeszcze 10 bonusów, także płatnych. Zatem każdy mecz to około 100 płatnych punktów. Czyli łącznie 8 klubów na punkty wydało w sezonie 2023 blisko 60 mln zł.  Jeśli do pieniędzy za punkty dodamy kwoty wydatkowane za same podpisy pod kontraktami, ok 40 mln zł, czyli 5 mln średnio na klub, to robi się z tego kwota ok. 100 milinów złotych. Wniosek dla nas jest taki, że myśląc o większej liczbie drużyn w PGE Ekstralidze musimy zakładać 106 meczów w sezonie z rundą play-off włącznie, a więc 36 meczów więcej, co daje 3600 punktów więcej, a na koniec dodatkowe 29 milionów złotych, które ponownie należałoby znaleźć. Do tej kwoty, zakładając 10 drużyn w PGE Ekstralidze, trzeba dołożyć 10 milionów złotych za tzw. podpisy zawodników dla dwóch dodatkowych klubów. Finalnie brakuje nam blisko 40 milionów złotych do tego, aby do PGE Ekstraligi dołączyć dwa dodatkowe kluby i mieć dziesięciozespołową ligę. Tych pieniędzy nie uzyskają kluby poprzez przychody z dnia meczowego lub poprzez pozyskanie nowych sponsorów, a także z kontraktu telewizyjnego. Z tej racji optymalny wydaje się system dwóch lig zawodowych, gdzie cały czas musimy pracować nad tym, aby zwiększać potencjał sportowy, sponsorski, a tym samym finansowy Speedway 2. Ekstraligi – podsumował włodarz PGE Ekstraligi.

Postaw mi kawę na buycoffee.to