Rosjanie z polskimi obywatelstwami pojadą w Szwecji

Żużel – Rosjanie z polskimi obywatelstwami pojadą w Szwecji.

Już nie tylko Wielka Brytania otwiera swoje progi przed Emilem Sajfutdinowem, Artemem Łagutą oraz Wadimem Tarasienką. Wspomniana trójka dostała zielone światło na rywalizacje w Szwecji.

Po wybuchu wojny na Ukrainie spowodowanej agresją Rosji, natychmiast wszyscy jej reprezentanci dostali kategoryczny zakaz startów w imprezach sportowych. Z czasem, gdy wypierali się i odrzucali działania swojej ojczyzny mogli brać udział w zawodach pod neutralną flagą. FIM i PZM od początku obrali najostrzejszy kurs, kategoryczny zakaz nawet dla wyżej wspomnianej trójki posiadającej polskie obywatelstwa.

Zmieniło się to dopiero przed sezonem 2023, kiedy zostali oni dopuszczeni do startów w Polsce z krajową licencją oraz w Wielkiej Brytanii. Przed kolejnym sezonem zmieni się także podejście Szwedów, co tylko potwierdza zaskakujący komunikat Eskilstuny Smederny, która zakontraktowała Wadima Tarasienkę. Fakt dopuszczenia trzech Rosjan z polskimi paszportami potwierdził w rozmowie z WP Sportowe Fakty szef rozgrywek, Mikael Holmstrand – Ci zawodnicy nie będą w Szwecji traktowani jako Rosjanie, a zawodnicy z polskim obywatelstwem i z polską licencją. W ubiegłym roku potrzebowali licencji FIM i ubezpieczenia. FIM takich dokumentów jednak nie dał. W przyszłym roku FIM już nie będzie zajmowało się tą kwestią, więc zawodnicy mogą uzyskać ubezpieczenie ze swojej federacji. Jeśli ta wyrazi zgodę na start, to wszystko będzie w porządku. W przypadku wymienionych Rosjan za ich pozwolenie na starty na polskiej licencji odpowiada wyłącznie Polski Związek Motorowy. Wszystko odbywać się będzie teraz na takich zasadach, jak dla innych zawodników z polskim obywatelstwem i licencją – przyznał działacz.

Na ten czas trudno jednoznacznie stwierdzić czy pozostała dwójka zdecyduje się na powrót do ligi szwedzkiej. Sajfutdinow z powodzeniem występuje w Wielkiej Brytanii, gdzie w duecie z Jasonem Doylem błyszczy, a Artem Łaguta skupia swoje siły na Betard Sparcie Wrocław.

Postaw mi kawę na buycoffee.to