Ugoda po latach. Koniec sporu Unibaxu z Ekstraligą Żużlową

Żużel – Ugoda po latach. Koniec sporu Unibaxu z Ekstraligą Żużlową.

Echo finału najlepszej żużlowej ligi w Polsce z roku 2013 ciągnęło się przez lata. Jednak spór w końcu doczekał się swojego rozwiązania jakim jest zawarta ugoda między Unibax-em Sp. Z O. O., Polskim Związkiem Motorowym oraz Ekstraligą Żużlową.

Pamiętna finałowa batalia między Unibax-em Toruń, a Falubazem rozpoczęła się bardzo dobrze dla Aniołów, Ci mimo osłabienia wygrali z rywalami i z trzema oczkami zaliczki jechali do Winnego Grodu. Do rewanżu Krzyżacy mieli jednak przystąpić bez kontuzjowanego Tomasza Golloba, na co nie chciał przystać ówczesny prezes Unibax-u Roman Karkosik. Sternik chciał przełożyć spotkanie, jednak władze były nieugięte, a biznesmen tym samym na godzinę przed startem rewanżu nakazał wyjechać swoim zawodnikom, niejako uciekając z meczu.

Skandal wywołany całym tym zajściem nie dał wyboru oficjelom rozgrywek, którzy nałożyli drakoniczne wręcz kary na Torunian. Przede wszystkim grzywna w wysokości 1,043 mln, a także osiem odjętych punktów na następny sezon. Ponadto Unibax zobowiązany został do sprzedaży wejściówek na jedno spotkanie za złotówkę. Roman Karkosik sprawy tej nie zamierzał tak zostawić i już wtedy wytoczył władzom polskiego żużla sprawę sądową w której domagał się zwrotu blisko 1,5 mln złotych. Po blisko dekadzie strony doszły do porozumienia, na mocy którego skorzystają innego kluby, a przede wszystkim szkolenie młodzieży na którym nam szczególnie zależy. Szczegóły poznaliśmy za pośrednictwem komunikatu PGE Ekstraligi, która opublikowała treść ugody.

Najważniejsze postanowienia:

– kwota 1,04 mln zł zostanie przeznaczona na cele szkoleniowe dzieci i młodzieży w polskim sporcie żużlowym,
– 433,7 tys. zł zostanie podzielone przez osiem klubów PGE Ekstraligi, w równych kwotach w wysokości 54,2 tys. zł dla każdego z nich,
– 606,2 tys. zł zostanie podzielone przez PZM pomiędzy 13 klubów i 1. i 2. Ligi (z wyłączeniem klubów zagranicznych) w równych kwotach po 46,6 tys. zł dla każdego z nich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Postaw mi kawę na buycoffee.to