Zmiany w regulaminach

Żużel – Zmiany w regulaminach!

Tuż przed startem okienka transferowego poznaliśmy bardzo ważny zapis dla każdej ligi żużlowej w Polsce jakim jest regulamin rozgrywek. Nowe regulacje przyniosły kilka roszad w dotychczasowych przepisach.

O potencjalnych nowych zasadach mówiono już w trakcie sezonu, o czym zresztą dość obszernie informowaliśmy. Języczkiem uwagi stały się chociażby zastępstwa zawodnika, po tym, kiedy w fazie play-off sporo ekip walczyło z urazami, a Betard Sparta Wrocław w finale DMP 2023 pojechała niezwykle przetrzebiona kontuzjami. Polski Związek Motorowy część propozycji wysłuchał, jednocześnie wprowadził swoje innowacje, lecz warto nadmienić, że zrobił to bardzo późno, bowiem wieczorem 31 października, czyli ledwie kilka godzin przed startem okienka transferowego.

Pierwszą z poważnych zmian, które nieco popsuły plany zespołom drugoligowym to nowy przepis dotyczący formacji juniorskiej. Ta od przyszłego sezonu może się składać jedynie z krajowych zawodników, czyli tym samym odeszliśmy od jednego zagranicznego juniora, z którego skrzętnie korzystali włodarze klubów z Opola czy Tarnowa. Fakt tak późnej roszady w regulaminie na pewno nie jest niczym korzystnym dla wspomnianych wyżej ekip.

Kolejną z ciekawszych zmian jest zmiana wieku zawodnika rezerwowego. Dotychczas pod ósemką i szesnastką mógł startować zarówno krajowy jak i zagraniczny zawodnik do lat 23. Od nowych rozgrywek ten przepis uległ małej modernizacji. Wedle nowych dyrektyw wiek został podniesiony do 24.

Przepis o zastępstwie zawodnika również doczekał się przebudowy, lecz nie tak powierzchownej jak przepis o zawodniku rezerwowym. Ta reforma wznosi spore zmiany, bowiem w przeciwieństwie do minionego już sezonu w fazie zasadniczej będzie można zastępować pierwszego bądź drugiego najlepszego jeźdźca w drużynie, natomiast na play-offy ta liczba wzrasta do trzech zawodników.

Warto odnotować, iż PZM spełnił także propozycje o zmianach w zestawach startowych. Dotychczas sędzia przed startem zawodów losował układ torów na biegi 1-15, teraz wylosuje jedynie na fazę zasadniczą zawodów. Wybory pól startowych w gonitwach nominowanych drogą rozgrywek Brytyjskich będą do wyboru dla drużyny przegrywającej, a w razie remisu dla ekipy przyjezdnej. O tej nowości wiele mówiło się już w trakcie sezonu, a jak widzimy otrzymała ona swoje odzwierciedlenie w przepisach.

Na sam koniec nie możemy nie wspomnieć o powrocie drużyn rezerwowych. Te od przyszłych rozgrywek zostaną dopuszczone do startów w 2. Lidze Żużlowej. Już nieco wcześniej mówiło się o potencjalnym rezerwowym składzie Żurawi z Rzeszowa jeżdżących w Krakowie, a w obliczu takiego rozwoju faktów nic nie stoi na przeszkodzie do reaktywacji Wandy. Co ważne taką ekipę zmontować będą mogły także drużyny najniższego szczebla, a co ciekawe potencjalny awans jest możliwy, jeśli pierwsza drużyna występuje w tej klasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Postaw mi kawę na buycoffee.to